Paulovnie stromky (Paulownia) - 120 - 160 cm
Kód: 1278Detailní popis produktu
Stromky paulovnie plstnaté a kultivaru Shan tong, otužilé a zasazené do nádob. Některé jsou zakrácené s níže zapěstovanou korunkou (varianta 130 cm), jiné jsou vyšší, ale nevětvené nebo větvené jen málo (cca 160 - 170 cm). Vhodné k okamžitému umístění na konečné stanoviště jako netradiční solitérní okrasný strom.
Stromky, které jsou včetně nádoby vyšší než 200 cm, jsou pouze osobní odběr!
Paulovnie jsou především rychlerostoucí okrasné dřeviny pěstované na řadě míst v republice až do výšky cca 500 m n.m. Vynikají hlavně v mládí svými obřími srdčitými listy (my jsme měli až 73 cm), po rozvětvení jsou už listy menší, přesto velké. Kvete v květnu a červnu úžasnými trubkovitými květy ve vzpřímených latách. Květy se objevují dlouho před olistěním a jsou nejčastěji modrofialové, mohou být i světlejší, růžové až bílé (záleží na stáří květů a místních půdních podmínkách). Jedná se o velmi dekorativní stromy využívané také v teplých oblastech pro produkci dřeva a jako včelařská dřevina. Stromy je v případě potřeby možné opakovaně seříznout nad zemí, snadno na jaře obráží. Pokud se nechá jen jeden výhon, může vyrůst i o 6 metrů za rok. Paulovnie se dají použít pro rychlé odstínění např. sousedů, je třeba ale počítat s případným zimním odmrzáním. Hodí se hlavně do teplejších oblastí, jsou teplomilné, mají rády ideálně chráněné stanoviště s dostatkem slunce a vyhovuje jim dlouhá vegetační sezóna bez mrazů (mrazy limitují jejich růst na jaře, i podzimní vyzrávání dřeva). Na půdy jsou nenáročné, rostou dobře i na různých navážkách, což jim plně vyhovuje. Půda by měla být kyprá s dostatkem živin, nemají rády jen půdy zamokřené a jílovité. Vzhledem k velikosti listů potřebují paulovnie více vody, dokud pořádně nezakoření. Kořeny rostou hlavně do hloubky, takže později si dokáží vodu dobře najít.
V Číně je starodávnou tradicí při narození dcery vysadit strom paulovnie, je to tedy i vhodný dárek pro tuto příležitost.
Jednotlivé kultivary se barvou květů od sebe neodlišují, rozdíly jsou jen malé a týkají se spíše mírně odlišného tvaru listů, růstu, odolnosti vůči suchu, apod.
Mrazuvzdornost je cca -22°C, ale starší stromy snesou i silnější mráz.
Paulovnie plstnatá (Paulownia tomentosa) - základní druh, u nás nejdéle pěstována (od 19. století), velké jemnější listy, na omak chloupkaté a trochu lepivé, okrasný strom, údajně vhodný jako medonosný (kvetení v květnu), udávaná mrazuvzdornost u dřeva - 22°C, ale přesto dobře odolná vůči mrazu, podle mých zkušeností i nezakrytá přes zimu a při větších mrazech, namrzají u mladých stromků vrcholové části jen velmi málo.
Paulonia Shan tong - odvozený od p. plstnaté - velmi rychlý růst, rovnější vysoký kmen (ale záleží na podmínkách a způsobu růstu rostliny), velmi kvalitní dřevo využitelné v truhlářství, ale i na otop, listy srdčité, světle zelené (ostatní paulovnie tmavě zelené), masitější, hustě chloupkaté a dosti lepivé, nejvyšší odolnost vůči suchu, udávaná mrazuvzdornost u dřeva - 22°C, vysoká odolnost proti chorobám a hmyzím škůdcům, velmi přizpůsobivý.
Paulownia Pao tong Z07 - odvozena od p. plstnaté - udávaná nejvyšší mrazuvzdornost u dřevnaté části stromu (až - 33°C), vhodný pro středoevropské podmínky.
Paulownia Biomass - odvozena od p. plstnaté - paulovnie vhodná na produkci biomasy s vyššími ročními přírůstky hmoty.
Paulovnie protáhlá (Paulownia elongata) - jeden z nejrychleji rostoucích druhů paulovnií. Vhodná na kulatinu, na otop, ale i jako truhlářské řezivo a na štěpku. Nevýhodou je její trochu nižší mrazuvzdornost -15°C. Ve světě je velmi často používána k zalesňování.
Paulownia Kirl - odvozena od p. plstnaté - rychle rostoucí a jeden z nejodolnějších druhů paulovnie vhodný pro naše středoevropské podmínky. Udávaná odolnost je až - 28°C v dospělosti. Rozumné je pěstovat všechny paulovnie minimálně aspoň prvním rokem jako kbelíkové a na zimu je schovat do teplot těsně nad nulou. Kirl roste velmi rychle, možné je ho využít na produkci dřeva, ale také na okrasu - má nádherné velké tmavě zelené listy s vykrojením po stranách, na omak drsnější jen s velmi malým množstvím chloupků (narozdíl od p. plstnaté nebo p. Shan Tong) a také krásně kvete (i když se udává, že oproti p. plstnaté až po delší době).
Stromky je možné vysadit na konečné stanoviště ideálně v období od půlky května do června, možné je to ale i později až do podzimu.